Lisp Konuşma Terapisi – Lisp azaltmaya yardımcı olmak için Dil Yerleştirme Alıştırmaları

Terapisi

Hiç lisp olan biriyle bir konuşma yaptın mı? Belki de frontal veya lateral lispli biriyle konuştunuz. Bir lisp, bir kişi belli konuşma sesleri ürettiğinde ağzın önünden kaçan aşırı hava olarak tanımlanır. Bu measurement belirli çizgi movie karakterlerini hatırlatır. Frontal ve lateral lupps, konuşmacılar ve konuşmacıların iletmeye çalıştığı mesajlar üzerindeki olumsuz etki nedeniyle dinleyiciye ve konuşmacıya sinir bozucu olabilir.

Lisps’li konuşmacılar okul çağında lisp’i düzeltmek için konuşma terapisine sahip olabilirler. Bununla birlikte, konuşma modellerini düzeltmek için çocuk olduklarında önemli bir endişe olmayabilir. Bu nedenle, bir çocuk olarak, okulun konuşma-dil patoloğu tarafından verilen terapi tekniklerini uygulamadı.

Şimdi, bir yetişkin olarak, bir frontal veya lateral lisp’in iletişim performansında sahip olabileceği kısıtlamaları yaşadılar. Bir lisp’e sahip olmak, bir halkın konuşmasını gerektiren bir kamu konuşmacısı, yorumcu, resepsiyonist ve diğer profesyonel meslektaşları gibi hayalinizdeki işi almanızı engelleyebilir. Bir lisp’e sahip olmak, çıkarken bile caydırıcı olabilir. Gördüğünüz gibi, bir lisp’in genel iletişim performansınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir dil ve konuşma terapisi.

Dilinizin veya dişlerin yanlış hizalanması nedeniyle bir lisp geliştirmiş olabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, konuşma becerilerinizi olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık geliştirdiniz ve devam ettirdiniz. Peki bu olumsuz alışkanlığı nasıl düzeltirsiniz? Okulunuzun konuşma-dil patoloğu tarafından sağlanan eski notlarınızı ve tekniklerinizi yıllar önce arayabilirsiniz. Ya da, iletişim zorluklarınız hakkında konuşmak ve belirli işlere sahip olmanızı nasıl engellediğini konuşmak için konuşma dili patoloğuna danışabilirsiniz. Konuşma dili patoloğu, iletişim probleminizin nedenini belirlemek için konuşma değerlendirmesini önerebilir. Hedeflenen konuşma hedeflerine ulaşmak için gayretle çalışıyorsanız konuşma alışkanlıkları değiştirilebilir.

Kendini Geliştirme: “kişisel ve profesyonel bir yatırım.”

İnsan iletişim becerilerinize yatırım yapmak lispünüzü azaltmanıza ve fırsatları en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Lisp’nizi azaltmanıza yardımcı olabilecek 6 adım şunlardır:

1. Diliniz dinlenme pozisyonundayken, ön üst dişlerin veya ön alt dişlerin arkasında olmalıdır. Diliniz asla dişlerinizin arasında durmamalıdır. Dilinizin dişleriniz arasında çıkması gereken tek zaman, “düşün” ve “teşekkür ederim” gibi / th / sound ile kelimeler üretirken.

2. Dinlenme pozisyonunda, bir tür tıbbi rahatsızlığınız yoksa, ağzınız kapalı ve dilinizin veya dilinizin arkasındaki dil kapalı olmalıdır.

three. İçeceklerinizi içmek için mümkün olduğunca bir pipet kullanın, ancak bir pipetten içmek gaza neden olabilir. Bir saman kullanmak motor hareketi ve kas hafızasına yardımcı olabilir. Saman kullanırken, diliniz öne doğru çıkmamalıdır.

four. Dilinizin ucuyla bir cheerio alıp çikolatayı sert damağınıza (ağzınızın üstünden dişlerin arkasına) yerleştirerek, çözünene kadar bekletin. Bu egzersiz kas hafıza egzersizidir.

5. Dilinizi her zaman konuştuğunuzda, ama / th / sesleriyle değil, tekrar uygulayarak pratik yapın. / Th / sound, dilin dişleriniz arasında geldiği Amerikan İngilizcesindeki tek sestir.

6. Kelimenin başında ve sonunda / s / sesi üretirken, alt ve üst dişlerinizi birbirine kenetleyerek, dilinizin dişleriniz arasında çıkıntı yapmaması için pratik yapın. Unutmayın, dilinizin dişleriniz arasında gelmesi gereken tek zaman / th / sound’u üretmenizdir.

Bu alıştırmalar liscenizi en aza indirgeyebilir ve böylece “ses kirliliğini” azaltır ve böylece düşüncenizi veya mesajınızı etkili bir şekilde iletebilirsiniz.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için, probleminizi çözmek için en iyi stratejileri tartışmak üzere bir konuşma dili patoloğuyla irtibata geçiniz.

Lütfen bu bilgilerin measurement aşağıdaki bölümde yorum yaparak measurement yardımcı olup olmadığını bildirin. Ayrıca, yorum bölümünde bize bir soru sorabilir, şimdi aşağı kaydırabilir ve yorum yapabilirsiniz.

Cynthia Willis, M.Ed., CCC-SLP, konuşma pratiği patolojisi için özel uygulamada gerekli olan en yüksek referansları kazanmıştır. Cynthia Willis, üyesi olduğu American Speech-Language-Listening to Affiliation’dan (ASHA) Klinik Yetkinlik Sertifikası’nı kazanmıştır.

Fonem Dil ve Konuşma Terapisi ve Gelişim Merkezi 1996 yılında ankara üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuş Mehmet Uyar tarafından kurulmuş çalışma alanları içinde kekemelik,özel eğitim ve disleksi terapileri de bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *